Природним є бажання батьків бачити своїх дітей умнішими, ніж інші діти. Однак ця  установка спонукає батьків тиснути на дітей. Це може призвести до того, що діти почнуть уникати занять, котрі їм раніше подобались.

Батьки і вчителі повинні знайти золоту середину між тим, щоб заохочувати розвиток талантів та здібностей дітей і водночас надавати їм повну свободу самовираження. Від цього балансу залежить, як буде розвиватися дитина.

Існує багато шляхів досягнення цієї мети.

• Частіше співайте, якщо є можливість - грайте на музичних інструментах та займайтесь спортом з дітьми для особистого задоволення. Уникайте критичних коментарів з приводу здібностей ваших дітей. Разом з тим давайте їм реальну оцінку.
  • Надайте вашим дітям якнайширші можливості творчо використовувати різгоманітні художні матеріали, ігри та танці, з подальшим їх продовженням. Не розраховуйте на швидкий кінцевий результат, не давайте зайвих вказівок. Цінуйте  дитячу творчість.
  • Якнайглибше пізнайте свою дитину і намагайтесь якомого частіше враховувати її індивідуальні особливості. Деяким дітям подобається виступати перед глядачами, а іншим - ні. Не примушуйте їх робити це, якщо вони цього не бажають, але зробіть все можливе, якщо їм це довподоби. Зробіть так, щоб завдання були дитині до снаги, а не обтяжували її.
  • Надайте дтитні можливість свідомого вибору. Дозвольте їм самостіно вибирати іграшки, вид спорту, котрий їй подобаєтьсябільше за все, і котрим вона хоче займатися. у багатьох добре виходить те, що вних краще виходить.
  • Намагайтесь, щоб всчитель вашої дитини знав про її інтереси та нахили. Потурбуйтесь про те, щоб викладачі музики, танців, спорту були добрими і чуйними людьми, щоб вони не покладали нереальних сподівань на дитину, а враховували її особливості характеристики та рівень вмінь.

Поважайте особистість своєї дитини.

Враховуйте її інтереси, смаки та нахили.

З книги

К. Хансена, Р. Кауфмана

"Освіта та культура демократії"